Високите температури са не само причина за дискомфорт, но може сериозно да застрашат здравето и живота ни. Затова е важно да сме информирани и да осигуряваме възможност за охлаждане и хидратация на тялото си.
Ето съветите, които дават специалистите от Центъра за контрол на заболяванията в САЩ, Националната здравна система в Обединеното кралство и Австралия.
Поддържайте жилището си колкото се може по-хладно. Когато температурата се понижи вечер, отворете всички прозорци и насърчете възможно най-голяма циркулация на въздуха. Когато слънцето изгрее, затворете прозорците, като не забравяте да пуснете завесите и щорите.
Стойте в климатизирани помещения колкото е възможно повече. Внимавайте студената струя да не е насочена директно към вас. В края на работния ден повишете температурата на климатика, за да избегнете резкия температурен преход при излизане на улицата.
Пийте повече вода от обикновено и не чакайте да ожаднеете, за да го направите. Усещането на жажда е признак на дехидратация, изпреварете я.
Възползвайте се от охлаждащата сила на водата. Вземете хладен душ или вана. Напълнете леген и потопете краката си в него; облейте ръцете до лактите със студена вода.
Премахнете допълнителните източници на топлина. Такива са електрическите крушки с нажежаема жичка, както и компютрите или уредите, оставени да работят. Яжте храни, които не изискват използване на фурна или печка за приготвянето им.
Избягвайте топли напитки, алкохол и кофеин. Последните две може да действат като диуретици и да насърчат дехидратацията.
Консумирайте по-лека храна, богата на плодове и зеленчуци, за да не обременявате излишно организма си.
Ограничете активността си на открито, особено в часовете, когато слънцето е най-силно. Носете леки, широки дрехи, шапка с периферия и тъмни очила. Използвайте широкоспектърен слънцезащитен крем със защитен фактор над 30. Планирайте тренировки и други дейности навън по-рано или по-късно през деня, когато температурата е по-ниска.
Ако живеете в къща и имате възможност за избор, останете на приземния етаж.
Никога не оставяйте деца или домашни любимци сами в колата.
Следете новините.
Погрижете се за хората в по-висок риск. Такива за възрастните, малките деца, бременните жени, хора с различни заболявания и приемащи някои лекарства.
И накрая, не забравяйте, че домашните любимци също страдат, когато температурата се повиши. Охлаждането на животните (кучета, зайци, котки) чрез „хладна“ вана или душ ще помогне да се поддържа телесната им температура ниска. Уверете се, че имат и достатъчно студена вода за пиене. Признаците на топлинен удар при домашен любимец са бързо задъхване, широко отворени очи, много лигавене, гореща кожа, потрепване на мускулите, повръщане и замаян поглед. Обадете се на ветеринарен лекар, ако мислите, че вашият домашен любимец има топлинен удар.
Към хората, които са по-уязвими по отношение на високи температури спадат:
- Възрастни хора (особено над 75 години)
- Малки деца (особено под 2 години);
- Бременни жени;
- Хора с редица заболявания, включително сърдечни, белодробни, бъбречни заболявания, диабет, болест на Паркинсон, болест на Алцхаймер, някои психични заболявания, наднормено тегло;
- Приемащи някои лекарства (например антипсихотични средства).
Литература
https://www.nhs.uk/live-well/seasonal-health/heatwave-how-to-cope-in-hot-weather/
https://www.medicinenet.com/11_tips_surviving_a_heat_wave/views.htm
https://www.cdc.gov/nceh/features/extremeheat/index.html