Митове и страхове за ваксините


Мъничка публикация във вестник „Телеграф“ от 21.09.2022 г. Надявам се да успея да подготвя нещо по-голямо.

 

Благодарение на ваксините поколения родители израснаха в свят, в който редица животозастрашаващи заболявания вече не се срещат. Но, това не означава, че са изчезнали. Просто ги държим под контрол с помощта на ваксините, но те винаги може да се върнат, ако направим крачка назад. Има много примери в това отношение. Сред тях са взривовете от дифтерит през 1994 г. в някои републики след разпада на Съветския съюз – регистрирани са 50 000 случая, от които 1700 завършват със смърт. Епидемията от коклюш във Великобритания през 1978 г.  със 100 000 заболели и 36 смъртни случая наложи разкриване на нови отделения за лечения на бебета, в резултат бях предприети бързи и успешни мерки за повишаване на ваксинационното покритие. Списъкът е дълъг и тъжен.

По отношение на ваксините придобиха гласност различни митове и неоснователни страхове.  Според единия от тях прилагането им повишава риска от аутизъм. Всичко тръгна от публикация в списание “The Lancet”  през 1998 г., която е оттеглена 10 години по-късно. Това стана, след като е установено категорично, че „изводите“ са направени въз основа на непрофесионално проведено проучване, а главният изследовател е имал финансова изгода от дискредитирането на конкретна ваксина (той губи лекарските си права). И най-важното – междувременно мащабни проучвания в редица държави (Дания, Великобритания, САЩ) убедително показват, че няма връзка между поставянето на ваксини и появата на аутизъм. Само в Дания проучванията обхващат над 1.5 милиона деца.

Други родители притеснено питат дали поставянето на ваксините няма да „претовари“ имунната система на децата. Тук отговорът също е отрицателен. Смята се, че бебетата са способни да реагират на около 10 000 ваксини във всеки един момент и само 0,1% от имунната им система би била „използвана“, ако 11 ваксини бъдат приложени едновременно. Освен това след раждането си, новородените изпитват своеобразен „шок“ от срещата си с микроорганизмите, населяващи света, в който живеем. Според специалистите предизвикателството, което ваксините поставят пред имунната система  „бледнее“ в сравнение с него. И още, от 1980 г. до 2000 г. общият брой на антигените (молекулите, срещу които имунната система реагира) в имунизационния график е намалял с приблизително 96%. Това е станало в резултат от отпадането на ваксината срещу едра шарка и въвеждането на безклетъчната ваксина срещу коклюш.